Ile kosztuje wyjazd do Wietnamu?

Zachód słońca na Cat Ba Island

Przed każdą podróżą pojawia się to pytanie – Ile to właściwie będzie nas kosztować? Najpierw jest wielka ekscytacja, podjęliśmy decyzję, dokąd jedziemy. Już oczami wyobraźni widzimy cudowne widoki, fantastyczne przygody, które zapewnią nam niepowtarzalne przeżycia.

My, także zadajemy sobie to pytanie. Z tego posta dokładnie dowiesz się ile kosztował nas wyjazd z Polski na 3 tygodnie do Wietnamu, w październiku 2018. Ile wydałyśmy na jedzenie, noclegi, przejazdy, ale także ile kosztuje karta na internet i dlaczego warto ją kupić. Piszemy również o tym, na co warto przeznaczyć dodatkowe fundusze.

Na wstępnie chciałabym zaznaczyć, że byłyśmy na budżecie, jednak mimo to niczego sobie specjalnie nie odmawiałyśmy. Regularnie spisywałyśmy nasze wydatki, stąd dokładnie wiemy ile i na co wydałyśmy nasze fundusze. Całościowo każdą z nas 3 tygodnie w Wietnamie kosztowały około 4000 zł. Myślę, że jest to całkiem spoko cena, uwzględniając:

  1. Transport (samolot, autobusy, pociągi)
  2. Nocleg (hostele, guesthouse)
  3. Jedzenie (bary, restauracje, targi, sklepy spożywcze)
  4. Zwiedzanie

Nie wzięłam w tym rozliczeniu pod uwagę szczepień, które nie są wymagane, ale rekomendowane. Osobiście uważamy, że jak najbardziej warto wybrać się do Centrum Szczepień, w swoim mieście.

Dodatkowo, na końcu tego posta znajdziesz naszego excela z wydatkami, który mam nadzieję, pomoże Ci w planowaniu podróży do Wietnamu.

Zabierzmy się zatem do konkretów:

SAMOLOT

Średnie koszty biletu do Hanoi to 2300 zł w obie strony. Za taką kwotę udało się nam kupić bilet na miesiąc przed wylotem. Kiedy porównywałam ceny w ciągu kilku ostatnich miesięcy, nie robiło to specjalnie różnicy jak szybko kupimy bilet. Jedną z najtańszych opcji okazał się Qatar Airlines. Samoloty latają do Azji z Warszawy z przesiadką na ogromnym lotnisku w Katarze.

Fajną opcją z której skorzystałyśmy to zakupienie biletu z długą przesiadką. Obywatele Polski, mogą bez potrzeby wyrabiania wizy opuścić lotnisko i zwiedzić Katar (jednakże ostateczna decyzja stoi zawsze po stronie urzędnika). Warto pamiętać, że taka możliwość istnieje, jeśli Twoja przesiadka nie jest poniżej 10h godzin. W innym przypadku na kontroli wizowej możemy nie uzyskać zgody.

Jeśli zdecydujesz się na dłuższą przesiadkę (powyżej 10h) w Katarze, linie lotnicze Qatar Airlines oferują bezpłatne miejsce w hotelu. Skorzystałyśmy w tej opcji w czasie podróży. W następnym poście wyjaśnimy jak to zrobić i dlaczego warto chociaż na kilka godzin zwiedzić Qatar.

Qatar Cafe

Jeśli jednak masz mniej czasu, warto zwiedzić same lotnisko. Mogę Cię zapewnić, że napewno nie będziesz się nudził. Napewno mogę polecić kawiarnię Qatar Cafe, gdzie kawa na wynos jest w cenie kawy z warszawskiej sieciówki. A doda Ci energii na kilka godzin 🙂


WIZA

Od jakiegoś czasu wizę do Wietnamu można załatwiać poprzez internet, więc omija Cię wizyta w ambasadzie.

Koszt wyrobienia promesy to ok. 94 zł (25 $) i czeka się na nią około tygodnia. Przy kontroli paszportowej pokazuje się jedynie paszport i promesę, a urzędnik wbija nam wizę.


NOCLEGI

Jako, że podróżujemy low costowo, przeważnie zatrzymujemy się w hostelach lub guesthousach. Hostele w Wietnamie nie są drogie, zwłaszcza jeśli wybieramy salę zbiorową. W naszym przypadku były to sale 6 osobowe. Cena za łóżko wraz ze śniadaniem (kawa i naleśniki z bananami) to około 15 zł.

Mui Ne Hostel

JEDZENIE

Jedzenie w Wietnamie nie jest drogie. Dziennie wydawałyśmy około 60 zł. Poniżej znajdziesz przykładowe ceny, najpopularniejszych zakupów.

Rejsowy obiad w Ha Long Bay

Coco Bowl na Cat Ba Island

TRANSPORT

Po Wietnamie, głównie przemieszczałyśmy się autobusami (sleeping buses lub 9 osobowe busy), a także pociągiem i skuterem. Sam transport nie kosztował zbyt wiele. Poniżej znajdziesz tabele z cenami za bilety pomiędzy poszczególnymi miastami.

Bilety na autobusy i pociąg kupowałyśmy na stronie: https://www.baolau.com

Bilet na samolot z Ho Chi Minh do Hanoi kosztował jedynie 100 zł, a pozwolił zaoszczędzić około 1000 zł na bilecie z Polski. Fajny tip: w miarę możliwości warto kupować bilety w obie strony z jednego miasta jest taniej niż bilet w obie strony.
DODATKOWE WYDATKI

Zakup karty na Internet. Według nas warto zakupić taką kartę na lotnisku. Bardzo ułatwi to szukanie noclegu, ale i pierwsze rozeznanie po mieście. Musimy przyznać, że bez internetu ciężko byłoby nam w Wietnamie. Google Maps poprowadziły nas wszędzie, czy skorzystać z translatora. Internet powinien był starczyć na miesiąc czasu, jednak już po upływie 2 tygodni znacząco zwolnił. Podobno się to zdarza, ale nie wszystkim.

Koszt karty na Internet to: 45 zł. 

Ważna informacja dla osób w sieci T-Mobile, roaming nie będzie działał.

Transport z lotniska

Koszt biletu autobusowego z i na lotnisko to 8 zł.

Pranie

Możliwość oddania prania w hostelu była dla Nas czymś fenomenalnym. Za 5 zł za 1 kg prania, otrzymywało się następnego dnia pięknie pachnące i poskładane ubrania. Coś fantastycznego, zwłaszcza przy ograniczonym bagażu, w trakcie dłuższej podróży 🙂

Zakupy

Jeśli będziesz miał możliwość zatrzymania się w Hoi An to warto zostawić sobie troszkę funduszy na zakupy 🙂 Za około 50 zł możesz kupić ręcznie robione skórzane buty na miarę, skórzany plecak za 150 zł czy też zamówić garnitur na miarę. Czas oczekiwania na zamówienie to tylko 24h. Skorzystałyśmy z tej opcji i jesteśmy nie tylko zadowolone z jakości w naszym przypadku butów i plecaka, ale i szybkości w ich wykonaniu.

Cały post o Hoi An już nie długo u nas na blogu 🙂

ZWIEDZANIE

W czasie Naszego pobytu w Wietnamie zdecydowałyśmy się na wykupienie jednej większej wycieczki – Rejsu po Ha Long Bay. Rejs wykupiłyśmy na Cat Ba Island w cenie 68 zł. Doświadczenie warte swojej ceny jako, że w trakcie rejsu, odwiedziłyśmy Monkey Island, pływałyśmy kajakami w grotach, snorklowałyśmy i jadłyśmy obiad na statku. Sama możliwość podziwiania Ha Long Bay z tak bliska, jak i skakanie ze statku do zatoki było dla nas jedną z niezapomnianych doświadczeń.

Naszym drugim większym wydatkiem, było wypożyczenie skuterów w Ha Giang. Dla nas kolejne niezapomniane doświadczenie. Koszt wypożyczenia takiego skutera wraz z napełnieniem przez nas baku to 80 zł za dzień. Cena niezbyt wygórowane jeśli podzieli się na 2 osoby. A napewno warto. Oglądanie pół ryżowych, buszowanie po drogach Wietnamu, było na naszej bucket list.

Ha Long Bay

EXCEL DO POBRANIA – KOSZTY PODRÓŻY DO WIETNAMU

To jest wersja demonstracyjna sklepu do celów testowych— Zamówienia nie będą realizowane. Zamknij